Bij de behandeling van de Leidse begroting 2017 is de GroenLinks motie “Oude Kooi waterbestendig” met algemene stemmen aanvaard. In de motie roept GroenLinks het college op om, gelijk met de renovatie door De Sleutels van de Centrale Blokken, een plan te maken om dit gebied ook klimaatbestendig in te richten. Uiteraard samen met de woningcorporatie en de bewoners. Terecht wordt de Oude Kooi binnenkort aangewezen als gemeentelijk monument. Een monument dat  nu ook nog eens bestand kan zijn tegen de gevolgen van het veranderende klimaat.

Het klimaatbestendig inrichten van onze stad [klimaatadaptatie] is een belangrijk onderdeel van de Leidse Duurzaamheidsagenda 2016-2020. Langere periodes van grote warmte en een toename van extreme regenbuien zullen ons stadsklimaat in de toekomst gaan beïnvloeden. 'Hittestress' en 'waterzooi' hebben een negatieve invloed op ons leefklimaat, onze gezondheid en onze economie. Belangrijke oorzaak is de 'versteende stad'. Hitte blijft hangen en water kan niet weg. Wij zullen Leiden moeten aanpassen aan het veranderende klimaat

Dit geldt zeker ook voor de Kooi, een wijk waar de wateroverlast groot kan zijn. Deze wordt al aangepakt door onder andere straatprofielen aan te passen en de capaciteit van het riool te verhogen, maar klimaatadaptatie is veel meer dan het goed en snel afvoeren van overvloedig regenwater. Het is ook het  waterdoorlatend maken van de bodem, het afkoppelen van hemelwater van het riool en het langer vasthouden van hiervan in het gebied. Meestal gaan deze maatregelen gepaard met het 'ontstenen' en ‘vergroenen’ van de omgeving. Dit komt niet alleen de waterhuishouding in het gebied ten goede maar vooral ook de aantrekkelijkheid en de leefbaarheid.

Tegelijk met de renovatie van de Centrale Blokken door De Sleutels zal ook de buitenruimte heringericht worden. Het gaat hierbij niet alleen om de openbare buitenruimte maar ook om de meer private binnenterreinen. Het is dus logisch om de herstructurering en renovatie van de Centrale Blokken aan te grijpen om het gebied tegelijkertijd klimaatbestendig en groen in te richten.

Maar de winst zit hem niet alleen daarin. In veel ‘klimaatadaptatiepilots’ speelt met name de participatie door de bewoners een grote rol. Het meedenken en meehelpen bij het aantrekkelijker en toekomstbestendig maken van hun eigen buurt/wijk verhoogt de betrokkenheid daarbij met alle positieve sociale en financiële [beheer] gevolgen van dien.

Het is duidelijk dat GroenLinks dan ook blij is dat onze motie ‘Oude Kooi waterbestendig’ is aangenomen in de raad. Het is ‘nu of nooit’. De renovatie en het klimaatbestendig inrichten van de Centrale Blokken moeten hand in hand gaan. Het initiatief voor het maken van een ‘klimaatadaptatieplan’ ligt dankzij de motie bij de gemeente. Uiteraard is een goede samenwerking met De Sleutels, de wijk en 'klimaatadaptatiespecialisten' noodzakelijk. GroenLinks wenst hen veel succes!